Dobroty zdravě

Sladké pomazánky

Jednou z mnoha předností Hrašky je, že jednoduše umožňuje zařazovat do jídelníčku hrách, a tak navýšit pravidelný příjem luštěnin v našem jídelníčku. Ze všech stran slyšíme, že bychom měli jíst více luštěnin, že jsou velmi důležité pro naše zdraví. V praxi se však konzumace luštěnin zvyšuje velmi pomalu. Používání Hrašky v kuchyni je výhodné, protože vaříme, jak jsme zvyklí, jak naší rodině chutná, ale současně nenápadným způsobem zvyšujeme podíl luštěnin v jídelníčku.

Příprava Hraškového sladkého másla – základu všech sladkých dobrot

Chuť a konzistence pokrmů z Hrašky velmi závisí na tom, jakým způsobem Hrašku vaříme.

Zamíchání

Hrašku zalijeme vařícím mlékem nebo vodou (již se sladidlem) či ji naopak vsypeme do horké tekutiny. Vždy musíme směs co nejrychleji prošlehat, aby se nevytvořily hrudky. Pokud to nestihneme, pomůžeme si ponorným mixérem, který odstraní všechny kousky.
Pak pokrm přivedeme k varu a následně ztlumíme.

Pomalý var

Vaříme zvolna pod pokličkou, občas promícháme a zkontrolujeme, zda se pokrm nepřipaluje. Je důležité dodržet dobu vaření, která je 20 minut od začátku varu. Pak bude výsledná chuť lahodná, bez hořkosti a chuti po hrachu. Toto je rovněž záruka, že jídlo je dobře provařeno.
Je dobré si tuto zásadu osvojit, protože platí nejen pro Hrašku, ale pro jakoukoli mouku, která není instantní.
Správným provařováním mouky podporujeme naše trávení, zbytečně ho nezatěžujeme.
Množství tekutiny závisí na tom, jestli vaříme zvolna anebo zprudka. Při prudkém varu se tekutiny vyvaří více, pak je potřeba tekutinu přidat.

1. Smícháme Hrašku Vanilka, cukr a sušené sójové mléko. Tím docílíme toho, že Hraška nebude hrudkovatět, dobře se rozmíchá a pokrmy budou hladší.
2. Pokud sladíme cukrem, je důležité přidat cukr do pokrmu již na začátku a vařit vše dohromady. Dlouhým varem se stane sladká chuť intenzivnější, prohloubí se. K dosažení sladké chuti spotřebujeme tímto způsobem daleko méně cukru, než kdybychom cukr dávali do jídla až na konec. Společným provařením s cukrem je pokrm lépe stravitelný, protože se všechny součásti provaří a přicházejí do našeho trávicího systému již zhomogenizované, což je pro trávení jednodušší.
3. Pokud ke slazení používáme přírodní sladidla a sirupy je třeba počítat s tím, že mají různou sladivost a mohou ovlivnit i výslednou konzistenci pokrmu. Výběr cukru a přírodních sladidel je rovněž velmi individuální. V receptech používáme běžný cukr krystal anebo třtinový cukr.
Sladké pomazánky připravujeme z mléka. Protože mléčná chuť jim dodává lahodnost a jemnost.
Výběr mléka zcela záleží na vaší volbě, vaší chuti a způsobu stravování. Je třeba počítat s tím, že každé mléko se při vaření chová trochu jinak. Je rozdíl, pokud použijeme obyčejné kravské mléko anebo mléko rostlinné. Při troše praxe zjistíme, jak s různým druhem mléka správně pracovat, abychom dosáhli požadovaného výsledku.
V našich receptech je mléko nahrazeno vodou a sušeným sójovým mlékem.
Tuk v jídlem je nositelem chuti, to platí i o sladkých pomazánkách. Navíc pomáhá pomazánky konzervovat. Praxe nám ukázala, že když vaříme, sladké hraškové máslo od začátku s tukem, výsledný základ je přirozeně tučnější, než když tuk přidáváme až na konec. Tomuto procesu se říká homogenizace. Důkladným provařením se všechny součásti propojí a výsledná chuť je lahodnější.

Příklady dobrot ze sladkého hrachového másla

Tags: ,
X