Zelenina a Hraška

Zelenina a Hraška

Láska na první pohled

Výhody spojení zeleniny a Hrašky

Je stále opakovanou pravdou, že by se luštěniny pro svoje výživové hodnoty měly pravidelně objevovat v našem jídelníčku. V dřívějších dobách, kdy maso bylo na stole maximálně 1x za týden a v některých chudých rodinách ani ne tak často, byly luštěniny – „maso chudých“, na stole to nejdůležitější. Neboť jsou ideálním zdrojem bílkovin, minerálů a vlákniny.

Dnes jsou luštěniny stravou lidí znalých, kteří chtějí to nejlepší pro svoje zdraví a dbají na to, aby přijímali stravu s vysokou nutriční hodnotou.

Mnoho lidí má problémy s trávením luštěnin, a proto se snaží luštěninám vyhnout. Jídla s Hraškou jsou však výjimečná vyšší stravitelností, neboť se Hraška připravuje z mletého odslupkovaného hrachu. Tato skutečnost významně usnadňuje trávení, bez zbytečného nadýmání.

Nezbytné je ovšem Hrašku důkladně povařit. Toto pravidlo platí pro všechny běžně používané mouky, pokud nejsou instantní. Bohužel v dnešní době tato zákonitost ustoupila v zapomnění. Pravidlo, které bylo pilířem v kuchyni našich babiček, je dnes považováno za něco zcela zbytečného, něco, co nás jen zdržuje a zatěžuje.

Opak je však pravdou. Obilná a luštěninová jídla jsou po dostatečné tepelné úpravě mnohem lépe stravitelná. Jejich konzumací naše tělo získá i více výživných látek a energie. Jídla zeleninová naopak zpracujeme co nejrychleji.

Svěží pokrm, který je plný chutí.

Hraška je zdrojem minerálů

Předností Hrašky je i to, že nás dobře zasytí, dodá nám spoustu energie a je skvělým rostlinným zdrojem bílkovin. Je zdrojem draslíku, železa, zinku a hořčíku. To jsou minerály nezbytné pro dobré fungování našeho těla.

Železo pomáhá udržet v kondici naše rozpoznávací funkce, k tvorbě červených krvinek a hemoglobinu, přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání.

Draslík přispívá k normální činnost nervové soustavy, k normální činnosti svalů a k udržení normálního krevního tlaku.

Hořčík přispívá k normální činnosti nervové soustavy a ke snížení míry únavy a vyčerpání.

Bezvaječná varianta klasické selské omelety.

Hraška je vhodná při dietách

Svým složením dietu podpoří a navíc i zasytí

Hraška je velmi univerzální, pomůže nám v naší snaze stravovat se zdravěji, přičemž strávníci ani nepoznají, že snědli notnou dávku hrachu.
Velmi dobré je spojení Hrašky a zeleniny, protože stejně jako zelenina i Hraška má nízký glykemický index, a je proto vhodná při redukčních dietách. Vysoký podíl vlákniny v Hrašce a zelenině působí detoxikačně, snižuje hladinu cholesterolu v těle, tím čistí cévy a současně pomáhá odstranit problémy se zácpou.

Když se začteme do působení různých druhů zeleniny na naše zdraví, nevíme, která zelenina je zdravější. Tabulky nás přesvědčují o vysokých dávkách vitamínů a minerálů, které jsou obsažené v zelenině. Proto je dobré zařazovat do jídelníčku co nejvíce zeleniny a používat co nejvíce druhů.

Dáváme přednost zelenině sezónní před skleníkovou. Raději nakupujeme od malých farmářů nebo bio zeleninu. Nejlepší je vypěstovat si vlastní zeleninu na zahrádce.

Při redukčních dietách se doporučuje konzumovat hodně zeleniny. Lidé si, ale stěžuje, že při dodržování diety májí velký hlad. Hraška svým složením podpoří dietu, ale navíc i zasytí.

Hraška je vhodná i jako prevence mnoha nemocí a pomáhá nám udržovat tělo v dobré kondici.

V kuchyni má široké uplatnění, můžeme ji používat na zahušťování, zapékání, ale i smažení. Dokonce i na přípravu zdravějších dezertů.

Polévka je lahodná, jemná a sytá.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Přejít nahoru