Vařit mouku 20 minut?
Dobrý den Petře,
těší mne Váš zájem o Hrašku.
Proč si myslím, že provařování je důležité
S manželem se více jak 30 let zabýváme propagací zdravé výživy a vegetariánství. Za tu dobu se v naší společnosti vystřídaly různé výživové směry.
Naši hlavní zásadou vždy bylo, aby se lidé na jídle pochutnali, jídlo dobře strávili a cítili se po něm dobře. Nejzákladnější pravidlo v naší práci je právě správná příprava jídla. U obilovin a luštěnin je to dostatečně dlouhá doba vaření,
V poslední době vlivem nárůstu používání instantních výrobků a nesprávně chápané raw diety mnoho lidí přestává dodržovat zásadu našich babiček, že každá mouka se musí vařit nejméně 20 minut.
Pro mnoho lidí je to dokonce šokující informace.
Hořkost neprovařené Hrašky jako přednost
Jen velmi malá část populace cítí, že mouka v pokrmu není dostatečně uvařená, chléb a pečivo není dostatečně propečeno. Ale pro naše zažívání je to zátěž a velké oslabení pro celý organismus, Je na zamyšlení obrovský nárůst alergie na lepek v posledních letech
Hraška je tak skvělá, že nám dává dokonce lekci při vaření. Pokud není dostatečně tepelně upravena je nahořklá a je cítit po hrachu.
Mnoho lidí tuto skutečnost prezentuje, že Hraška je zkažená. Neuvědomují si, že jen potřebuje delší tepelnou přípravu.
Pokud strávníci přijmou tuto zásadu a začnou všechny syrové mouky v polévkách, omáčkách, kaších …. vařit minimálně 20 minut, po nějaké době nám hlásí, zlepšení trávení a nárůst chutnosti jídla, které takto připravují. Těch 20 minut je opravdu minimum, které uvádím, abych lidi nezastrašila. Omáčka, polévka… je lahodnější při 30 a 40 minutách vaření. Takovou informaci kvituje gurmán. Více v článku o zahušťování.
Stejně tak příprava palačinek, různých knedlíčků a nočků vyžaduje péči, aby byly dobře tepelně zpracovány. Osobně volím raději přípravu knedlíčků v páře, abych měla jistotu, že jsou dobře provařeny,
Hraška mě stále i po letech okouzluje
Hraškou pracujeme již 15 let a stále mne okouzluje svými možnostmi. Chtěla bych Vás ještě upozornit na jednu její vlastnost.
Hraška obsahuje vysoké procento bílkovin a proto, když ji pravidelně používáme na zahušťování, máme z toho velký prospěch. Nejenom proto, že to je luštěnina (obsahuje zinek hořčík, železo,, vlákninu), ale polévky, omáčky jsou syté – obsahují bílkoviny. Tyto vlastnosti oceňují hlavně běžní strávníci, kteří přecházejí z konvenční stravy a moc jim nechutná tofu, špatně tráví luštěniny. Tito strávníci dostanou svoji porci bílkovin ve velmi stravitelné formě (zahušťování). Nejvíce mne potěší, když dostanu pochvalu za Hrašku od člověka, který jí 3x denně maso a stravuje se konvenčně.
Hraškou jde zahustit opravdu vše: svíčkovou, guláš, kapustu i špenát ……
Za pozornost rozhodně stojí i zapékání, pomazánky slané i sladké. Moučníky a dezerty z Hrašky Vanilka .…
V našich receptech nepoužíváme vejce. Budeme moci použít jen ty recepty, které vejce neobsahují. V mnoha případech Hraška vejce dobře nahrazuje.
Možností je mnoho, tak se budeme těšit na Vaše nápady a recepty.
A ještě připomenu i Mahá koření
Upozorňuji ještě na směs koření Mahá. Tuto směs koření vyrábíme téměř 30 let. Všechny surovinu jsou vypěstovány v ČR a v současné době používáme i „Český kmín“, který má 4x – 6x více léčivých silic než obyčejný kmín. Tato směs kladně ovlivňuje trávení a současně vytváří velmi jemnou chuť v jídle, čímž přirozeně umožňuje vynechání glutamanů v jídle. Pro svoji nevtíravou chuť ji můžeme používat do mnoha jídel a tak pravidelně posilovat svoje trávení.
Pokud budete mít nějaké dotazy, ráda Vám odpovím.
Vše dobré přeje
Ing. Eliška Škvařilová
Autorka receptů a norem pro vegetariány, vegany, Wellness gastronomii.
Autorka produktu Hraška a Maha koření.